Tydzień Kultury Beskidzkiej 2019

2019-04-28

Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się nieprzerwanie od 56 lat. To jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych w świecie. Wypełnia 9 kolejnych dni w środku wakacyjnego sezonu w Beskidach - Śląskim i Żywieckim oraz okolicznych miejscowościach. Co roku gromadzi kilkadziesiąt zespołów krajowych i zagranicznych.

Jej najważniejszią częścią są codzienne kilkugodzinne wieczorne koncerty na pięciu głównych, plenerowych estradach w Szczyrku, Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

W Szczyrku koncerty odbywają się w amfiteatrze "Skalite". Wstęp na imprezę jest bezpłatny. 

W Tygodniu Kultury Beskidzkiej w niepowtarzalny sposób splatają się tradycja i współczesność. Impreza przyczyniła się do powstania nowych zespołów, do sięgnięcia po stare instrumenty i przypomnienia zapomnianych niekiedy pieśni i tańców, do organizowania się w grupy i zrzeszenia twórcze, do podtrzymania ludowej twórczości. Rozbudziła też potrzebę kontaktu z folklorem wśród widzów.

To święto ludzi gór, ale też mecenasów i wszystkich, którzy pracują przez lata nad zachowaniem i popularyzacją wielowiekowych tradycji. Z drugiej strony to wielki festyn, którego urok i niepowtarzalna atmosfera potrafią porwać uczestników w wir wspólnej, żywiołowej zabawy.

Program juz wkrótce.
Więcej: http://rok.bielsko.pl/tkb.php