Wycieczka na Klimczok

Klimczok, dawniej również, Klimczak,(1117 m n. p. m.) – szczyt górski w północno-wschodniej częścią Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przebiega przezeń granica administracyjna Belska-Białej i stąd szczyt Klimczoka jest najwyższym punktem tego miasta. Przez szczyt biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską.

Cel wycieczki: Klimczok (1117 m n.p.m.)
Trasa: szlak niebieski (1 h 45 min)

Wycieczkę niebieskim szlakiem na Klimczok rozpoczynamy w centrum Szczyrku, przy skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej oraz Górskiej, naprzeciwko góralskiej Starej Karczmy. Wędrujemy prosto ul. Górską, mijamy przystanek autobusowy i obok wyciągu narciarskiego Beskidek odbijamy w prawo, w ul. Wrzosową. Niebieski szlak nadal prowadzi tutaj asfaltem. 

Po chwili docieramy do Sanktuarium na Górce- miejsca Kultu Maryjnego. Pod koniec XIX wieku ukazywała się tutaj Matka Boska. Idąc za znakami niebieskiego szlaku rozpoczynamy strome, niezbyt długie podejście przez las. Następnie dochodzimy do asfaltu i dalej idziemy pod górkę. Od drogowskazu skręcamy w lewo i kontynuujemy marsz asfaltem.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku  Szczyrk - szlak na Klimczok | Regionalny Serwis Turystyczny BeskidSlaski.pl

Później trasa robi się nieco bardziej stroma, a na miejscu asfaltu pojawiają się płyty betonowe i kamienie. Na osiedlu znajduje się duże gospodarstwo agroturystyczne, w którym można się posilić i zrobić zapasy na dalszą drogę. Wkrótce szlak doprowadza nas do charakterystycznego ogrodzenia z żółtych, drewnianych bali. Idąc dalej , docieramy do punktu widokowego. Zobaczyć stąd można m.in. Wielką Czantorię. Dalej szlak prowadzi drogą gruntową przez las. Później czeka nas dosyć męczące podejście niebieskim szlakiem. Podejście kończy się na Siodle pod Klimczokiem, położonym na wysokości 1040 m n.p.m. i stanowiącym duży węzeł szlaków turystycznych. Można stąd podążyć czerwonym szlakiem przez Szyndzielnię do Mikuszowic Śląskich (2 h 30 min), zielonym szlakiem do Bystrej Górnej (1 h 30 min), czerwonym szlakiem na Przełęcz Karkoszczonkę (45 min), a dalej na Przełęcz Salmopolską (3 h 15 min). Siodło pod Klimczokiem to przełęcz pomiędzy szczytem Magury (1109 m n.p.m.) oraz Klimczoka (1117 m n.p.m.) Podejście na Klimczok zajmuje około 10 min, ale jest dosyć męczące z uwagi na dużą stromiznę.

Szczyrk - szlak na Klimczok | Regionalny Serwis Turystyczny BeskidSlaski.pl

Ze szczytu Klimczoka roztacza się piękny widok - przy ładnej pogodzie widać Tatry. Można też podziwiać Babią Górę oraz część Beskidu Małego w okolicach Bielska-Białej, a także okoliczne miejscowości.

Schronisko Górskie PTTK KLIMCZOK