Wycieczka na Skrzyczne

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Najważniejsza atrakcja Szczyrku. Wznosi się on w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Na szczyt można dotrzeć szlakami turystycznymi ze Szczyrku, z Buczkowic, z Ostrego i od strony Baraniej Góry. Dla wygodnych jest możliwość wyjazdu kolejką, której kurs zajmuje około 30 minut.

Cel wycieczki: Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
Trasa: szlak czerwony na Skrzyczne (3 h)

Wspinaczkę rozpoczynamy w Szczyrku. Z przystanku PKS Szczyrk Skalite kierujemy się w stronę Buczkowic, przechodzimy przez mostek nad Żylicą, mijamy Camp Skalite i podążamy prosto ul. Graniczną. Po około 15 minutach marszu docieramy do dużego kościoła, przy którym skręcamy w prawo. Pojawiają się tutaj oznaczenia czerwonego szlaku. Początkowo idziemy asfaltem, a na końcu drogi odbijamy lekko w lewo i rozpoczynamy wędrówkę przez las. Pokonujemy małe podejście i docieramy do ścieżki, biegnącej zboczem góry. Ścieżka prowadzi płasko, a więc wędrówka nie jest męcząca.

Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia szerokich dróg. Odbijamy tutaj w prawo, w szeroką drogę biegnącą lekko pod górkę. Wkrótce docieramy do Siodła pod Skalitem (746 m n.p.n.), z którego roztacza się piękny widok. Warto zrobić sobie tutaj postój i popatrzeć na piękne stoki Magury oraz Klimczoka.

Widok na Klimczok z Siodła (masyw Skrzyczne) / (view of Mt. Klimczok from  Siodlo valley - lower part of Mt Skrzyczne, Szczyrk, Poland) | Mapio.net

Za Siodłem rozpoczyna się strome i męczące podejście przez las, kończące się rumowiskiem skalnym. Trzeba tutaj uważać, gdyż przez kilkadziesiąt metrów szlak prowadzi przez głazy i skały. Następnie docieramy do do szlaku czerwonego przyłącza się szlak zielony. Czeka nas teraz dosyć męczący fragment drogi. Leśna ścieżka jest momentami bardzo stroma, a w dodatku pełna kamieni. Po chwili wychodzimy z lasu, a naszym oczom ukazuje się wspaniała panorama.

Wspaniale widać stąd Babią Górę, Jezioro Żywieckie i okoliczne tereny. Niebawem docieramy do trasy narciarskiej, z której dla odmiany podziwiać można góry leżące na północ od Skrzycznego. Szczególnie okazale prezentuje się potężny masyw Magury i Klimczoka.
Dalej szlaki znów prowadzą przez las. Pokonujemy krótkie, lecz bardzo trudne podejście i przez kilka minut wędrujemy leśną ścieżką.

Niebawem docieramy do kolejnej trasy narciarskiej i skręcamy w lewo. Podchodzimy kilkadziesiąt metrów w górę i tuż przed wyciągiem odbijamy w lewo. Po chwili po raz kolejny przecinamy trasę narciarską i rozpoczynamy wędrówkę wąską, kamienistą ścieżką.

Jest to najatrakcyjniejszy i najbardziej widokowy odcinek drogi na Skrzyczne. Przepięknie stąd widać Magurę, Beskid Mały, Jezioro Żywieckie, okolice Żywca, Babią Górę i wiele innych szczytów.
Wkrótce znowu przecinamy trasę narciarską , z której podziwiać można kolejny wspaniały widok, a następnie docieramy do wyciągu krzesełkowego.

Pokonujemy strome podejście, mijamy stację wyciągu, odbijamy w prawo i jesteśmy na samym szczycie Skrzycznego. Ze szczytu widać okoliczne pasma górskie, a przy ładnej pogodzie - Tatry.

Skrzyczne (1257 m n.p.m) - wszystko co powinieneś wiedzieć • Sun&Sport<img id="imi" class="n3VNCb" style="height: 192px; width: 289px; margin: 0px;" src="https://wakacjezdzieciakiem.pl/media/reviews/photos/thumbnail/800x600s/98/28/17/462-cover-70-1551524172.jpg" alt="Szczyrk - ⛰️